• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mesut.kose.3576224
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905532411499
  • https://www.instagram.com/doc.dr.mesutkose
Yayınlarım
Merak Edilenler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret6702

Sık Sorulan Sorular

Gebelikte öncesi neden bir kadın doğum uzmanına görünmeliyim?

Gebeliğiniz öncesinde bir jinekoloğa görünmeniz bir çok açıdan size fayda sağlayacaktır. Gebelik öncesindeki muayenenizde vücudunuzda sakatlık yaratabilecek enfeksiyonların taramasını yaparız. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa önce bunun tedavisi planlanıp gebeliği bir süre ertelemeyi tavsiye ederiz.

Gebelik dönemimde radyasyona maruz kalırsam ne olur?

Burada bakacağımız unsur radyasyonun miktarı ve zamanıdır. Eğer ilk 8 hafta içerisinde maruz kalındı ise tehlikeli bir durumdur. Çünkü radyasyondan bir etkilenme söz konusu  ise bebeğin kalp atımı durur. Kontrolünüz yapılır yaşam belirtilerinde bir sıkıntı görünmüyor ise büyük oranda bir etkilenme söz konusu olmadı diyebiliriz. Ancak mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünülmelidir. 

Hamilelikte Cinsel Yaşam Sürdürülebilir mi?

Dönemine ve durumuna göre ‘’Evet’’. ilk 8 hafta ve son 4 hafta dışında, gebelik sürecinde ilişki kısıtlaması yapmıyorum ben. Ancak düşük riskiniz varsa. Buna bağlı kanamalar oluyorsa, vajinal enfeksiyonlar ortaya çıktı ise, erken doğum riski gibi riskli kabul ettiğimiz durumlarda ilişki yasağı getirdiğimiz oluyor. Kısacası gebelik sürecinde her şey yolunda ise korunma koşulu ile belirttiğimiz dönemlerde ilişkinizi sürdürebilirsiniz. 

Hamilelik sürecimde saçlarımı boyatabilir miyim?

Bunu çok önermiyorum ben. Boyalardaki bazı içerikler bebeğe zarar verebiliyor. Ama saç dibine değmeden boya yapılacaksa bu durumda sorun olmaz. Yada kına gibi organik boyalar kullanın.

Birden fazla düşük yaşadım. Çocuk sahibi olama şansım yok mu?

Düşüklerinizi hangi yaşta yaşadığınıza, düşüklerin haftasına, kronik bir rahatsızlığın varlığına, eşinizle akrabalık ilişkinize, eşlerdeki gebeliğin kromozomal yapısal bir sıkıntının mevcudiyetine ve sizde trombofili olma durumuna bakmamız gerekiyor. Buna göre bir şey söylemek mümkün olabilir. Araştırılıp ortaya konulmadan bu soruya cevap vermek zor. Bununla beraber bu saydığımız problemler ortadan kalkarsa tabiki çocuk sahibi olabilirsiniz. 

Hamilelik dönemimde abur cubur tarzı yiyecekler yersem bir şey olur mu?

Gebelik döneminde bu tarz yiyeceklerden uzak durun. Doğal ve dengeli beslenmeye özen gösterin.

Düşük yaptım, tekrar gebelik için beklemem mi gerekiyor?

Erken dönem bir düşük ise ve de ilk düşük ise beklemeye gerek kalmayabilir. İleri dönem düşüklerde aynı durum söz konusu değildir. Eşlerin sağlık durumları, yaşları, tekrarlayan gebelik kaybı gibi durumları göz önünde bulundurarak buna göre bir planlama yapmamız gerekiyor.

Gebelik takibi sırasında ultrasonografi çekiliyor. Bu yöntem güvenli mi?

Kısaca değinmek gerekirse Ultrason ses dalgaları ile çalışır. Röntgen vb görüntüleme sistemleri gibi radyasyon içermez. Haliyle bebeğinize bir zararı yoktur.

Gebelikte neden folik asit kullanmalıyız?

Folik asit kullanımına gebelik kararı almadan 3 ay önce başlamayı tavsiye ediyorum. Çünkü bu, bebeğinizin sinir sistemi üzerinde olumlu etki sağlar. Ben gebeliğin 3. Ayı bitene kadar yüksek doz kullanılmasını öneriyorum. Daha sonraki aylarda ise kullandığınız multivitaminlerin içindeki yeterli dozda folikasit ihtiyacı karşılıyacaktır.

 

Gebelikte spor yapılır mı?

Kesinlikle gebelik döneminde egzersizleri öneriyorum. Çünkü bu dönemde vücudumuz da bariz değişiklikler olur. Kilonuz artar, vücudun ağırlık merkezi değişir vs. İşte bunların size sorunlar çıkarmaması için, aynı zamanda doğumun daha rahat geçmesi için spor yapmamız gerekiyor. Peki hangi spor? Ben hep birincil olarak yüzmeyi öneriyorum. Eğer yüzme yapamıyorsanız da yürüyüşü ihmal etmeyin. Ama koşu bandında değil yürüyüş egzersizlerinizi normal zeminde yapın.

Hamileliğimde çok fazla mide bulantısı yaşıyorum. Ne yapmalıyım?

Hemen yiyeceklerinizin düzenlenmesi gerekiyor. Yağlı ve baharatlı yiyecekleri artık geride bırakmamız gerekiyor. Sıvı tüketimine ağırlık vereceğiz. Ancak bir anda sıvıyı tüketmek yerine güne ve zaman yaymak gerekir.Yemeğin yarım saat öncesi ve sonrasında çok fazla sıvı tüketmeyin.Bulantı geldiğinde sizi hangi yiyecekler rahatlatıyorsa onlardan alın. Tüm bunlara rağmen düzelme yaşamadıysanız o zaman doğum doktorunuzla bir muayene planlamalısınız.

Doğum sonrası vajinal iyileşme için ne yapılmalı? Ne kadar sürer?

Aslında lohusalığın bitimi ve genital organların eski halini almasını beklemek yapılacak en doğru tutumdur. Doğumun tipine göre 3‐6 aylık bir sürede vajina eski yapısına kendiliğinden kavuşacaktır. Biraz sabır gerektiren bir süreçtir.

Sezaryenden Kaç Yıl Sonra Normal Doğum Yapılabilir?

SSVD yani sezaryen sonrası normal doğum yapabilmek için ortalama 2 yıla ihtiyacımız vardır. Bu süre dokuların iyileşmesi ve rahim yırtılması riskini ortadan kaldırmak için önemlidir.

Kadınlarda Rahim Kaynaklı Kısırlığın Sebebi Nedir?

Rahim içinde gebeliğin yerleşip büyüyeceği boşluğun anormallikleri de gebelik için engel oluşturabilir (uterin faktör). Rahim filmi (Histerosalpingografi=HSG) rahim içini ve tüpleri (fallop kanallarını) değerlendirmek için kullanılan birinci basamak testtir.