• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mesut.kose.3576224
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905532411499
  • https://www.instagram.com/doc.dr.mesutkose
Yayınlarım
Merak Edilenler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret5846

Kürtajla İlgili Merak Edilenler

Kürtajla İlgili Merak Edilenler


Kürtaj Nedir? : İstemli düşük yapmak amacı ile gebelik ürününü cerrahi yoldan sonlandırma prosedürüdir. Kürtaj gebelik sonlandırmanın dışında da tanı ve tedavi amacıyla kullanılan bir cerrahi girişimdir. Bu konulara ileride değinilecektir. Burada anlatılacak olan konu yasal 10 haftaya kadar gebeliğin sonlandırma prosedürüdir. Yasal 10 haftalık süre son adet kanamasının ilk gününden başlayarak sayılan 70 günlük süredir.(10 hafta)

1983 yılında Türkiye Büyük Millet Meclis’inde çıkartılan 2827 sayılı kanunla 10 haftaya kadar kürtaj ülkemizde serbest bırakılmıştır ve 510 sayılı tüzükle yürürlüğe girmiştir. Kürtaj olma şartları ve halleri bu kanun ve tüzükle belirlenmiştir.

 

10 Haftalık Yasal Kürtajla gebeliğin sonlandırmasını kimler yaptırabilir?

Evli ise eşinin onayı gerekir. Evli değil de ve reşit değilse (18 yaşından ufakse); anne ve babasının ya da velisinin onayı gerekir. Eğer kadın reşit ise yani 18 yaşından büyükse ve evli değilse istenmeyen 10 haftaya kadar olan gebeliğini kendi istemi ile düşük yani kürtaj yaptırabilir. Ancak burada hekimin iyi bir hikâye alması ve iyi bir fiziki muayene yapması, hastanın ruhsal ve bedensel olarak sağlığının normal olarak belirleme etmesi şarttır.

 

10 haftadan sonra kürtaj yaptırılabilinir mi?

Yaptırılabilinir. Ancak bu prosedürün kesinlikle tıbbi, psikolojik ve sosyal yönden zorunlu olduğunu gösteren ve en az iki doktorin onayının olduğu hastaneden alınan sağlık kurul raporu gerekir. Tıbbi zorunluluğa bağlı unsurlardan bazıları şunlardır; anneye bağlı bazı ağır hastalıklar. Örnek; ağır kalp yetmezliği, şiddetli diyabet, geçirilmiş gebelik toksikozu (eklampsi), geçirilmiş ağır genital cerrahi operasyonlar (prolapsus), toksik guatr, anneye ait doğumsal hastalıklar, kanser, şizofreni, psikomanik depsesif depresyon gibi psikiyatrik hastalıklar sayılabilir. Rahim içinde ölmüş fetus (cenin), kaçınılmaz ya da tam olmayan düşük. Bebekte gözüken down sendurumu, kardiyak, gastroentestinal, üregenital anomaller, trisomi 18 ve trisomi 13 gibi kromozom sorunlulukları, beyin anomalleri sayılabilir.

Yukarıda sayılan nedenlerle yapılan 10 hafta üzerindeki kürtaj tekniği 10 haftadan daha ufak gebeliklerde yapılan kürtaj tekniğinden daha farklı ve daha karmaşıkdir ve risklidir.

10 Haftadan büyük gebeliklerde yapılan kürtaj tekniği nasıldır?

Öncelikle bu prosedür hastane şartlarında yapılmalıdır. Burada amaç rahim kasılmalarını uyarmak ve düşük eylemini başlatmaktır. Bunun için en fazla kullanılan teknikler şunlarıdır: Çocuğun su kesesi içine ya da dışına verilen hipertonik solüsyonlar . Bazen de direkt rahim ağzı dilate edilerek künt küretaj (forseps) ile gebelik ürünü boşaltılır. Bütün bunlarda başarısız olunursa; karından histeretomi tekniği uygulanır.(karından minilaparotomi ile uterus (rahim) ufak bir kesi ile açılarak cerrahi olarak boşaltılır) Yukarıda da bahsedildiği gibi tüm bu prosedürler hastane şartlarında ve sağlık kurulu raporu almış olan hastalara uygulanır.

 

KÜRTAJ (KÜRETAJ/KÜRTAŞ) NASIL YAPILIR?

Konumuz; ülkemizde 1983’te çıkartılan 2827 sayılı kanunla belirlenmiş 10 haftalık gebeliklerin (son adet tarihinin ilk gününden itibaren 70 günlük süre) kürtaj operasyonu ile sonlandırılması prosedürüdir. Hastalarımızın ilk kürtajlarında sorduğu sorular kürtaj basit mıdır zor mudur, ben çocuk aldırmak istiyorum fakat ilk çocuğumu aldırdığım zaman kısır kalırmıyım, kürtaj operasyonunu öğrenmek istiyorum, kürtajdan korkuyorum, kürtaj tehlikeli midir?, kürtajı merak ediyorum, çocuk aldırmak istiyorum fakat etik midir gibi sorular sormaktadırlar. Öncelikle kürtaj basit bir operasyondur.

Yüzde 75 oranında seçilen teknik VAKUM KÜRTAJ’dır. (suction küretaj)(emme, çekme küretajı) Bu prosedür: elektrikle çalışan aspiratör ya da elle çalışan özel olarak yapılmış 200-250cc’lik enjektörlerle yapılır. İşlem şu şekilde gerçekleştirilir: lokal ya da genel anestezi ile rahim ağzı (serviks) önce özel bujilerle ya da laminerya kullanılarak genişletilir, arkasından gebelik haftasına göre makul tek kullanımlık(kullanılmasının ardından atılan) steril kanül rahim içine yerleştirilerek gebelik mahsülü enjektör ile 50 ile 60mm civalık negatif basınçla emilerek çekilir.

10 haftaya kadar yapılan vakum kürtajdan sonra; sharp kürtaja (keskin metal aletlerle) gerek yoktur. Çünkü gebelik mahsülünün tamamı vakum kürtajla çekilir. Keskin aletlerle yapılan (sharp kürtaj) ikinci kontrolde rahim içi yapışıklıkların (Ascherman Sendrumu) olmasını ya da kanama ve enfeksiyon riskini arttır.

 

10 Haftaya kadar yapılan vakum kürtajın riskleri var mıdır?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi çok ufak riskler olabilir. Ancak; usulüne makul yapılan, rahmin (uterusun) pozisyonunu ve rahim ağzının (serviks) kanal ağzının açısını iyi değerlendirilmesi, asepsi ve antisepsi koşullarına uyulması ve hızlı çalışma, riskleri en aza indirir. Bu prosedürde enfeksiyon, kanama, gebelik arttığı kalması riski azdır. Ölüm riski ise çok seyrekdir.

 

Kürtaj yapılırken hangi anestezi alınmalıdır?

Kürtaj yapılacak hastanın gebelik süresi 6 haftadan ufakse lokal anestezi ile vakum küretaj yapılabilinir. 6 haftadan büyük gebeliklerde bilhassa doğum yapmamış hastalara genel anestezi tavsiye edilir. İşlem, anestezi ve operasyon toplamı 30 ila 40 dakika civarındadır. Operasyondan 1 saat sonra hasta evine gidebilir ve ağızdan gıdasını alabilir. Ertesi günde normal işinde çalışabilir.

Çocuk Düşürme-Düşük Nedir?, Düşük sonrası kürtaj gerekir mi?
Gebeliğin 20nci haftadan önce istem dışı, kendi kendine sona ermesi olayına düşük adı verilir. Düşük sonrası kürtaj şayet gebelik haftası 3 ila 5 hafta çivarında ise kanama ve ağrı yoksa lüzumsuzdir. Ancak daha büyük haftalarda hem rahmin iyileşmesini hızlandırmak hem kanamayı durdurmak hem de enfeksiyonu önlemek için tam düşük olsa dahi hafif bir küretajla ölü rahim içi desidua hücreleri temizlenir.

 

KÜRTAJ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kürtaj Sonrası Gebelik (kürtaj sonrası gebelik)

Operasyondan 20 gün sonra yumurtlama (ovulasyon) yeniden olur. Dolayısıyla kürtaj sonrası gebe kalmamak için kürtajdan itibaren 15 ila 25inci günleri arasında korunma olmazsa yeni bir gebelik oluşabilir. Kürtaj operasyonundan itibaren 45 gün geçtiği halde adet kanaması (regl kanaması) olmazsa hekime başvurmak gerekir.

Kürtaj Sonrası Kanama

10 haftaya kadar yapılan kürtajlarda ilk 7 gün damlama biçiminde kanama olabilir. Şayet bu kanama parçalı ve pıhtılı fazla miktarda olursa hekime bilgi vermek gerekir. Bazen kürtaj sonrası kanama hiç olmaz, 4-5 gün sonra 4-5 gün süren lekelenmeler olur. Bu tarihten itibaren 35 gün sonra adet (regl) kanaması olur. Kürtaj operasyonundan itibaren 45 gün geçtiği halde adet (regl) kanaması olmazsa hekimi bilgilendirmek gerekir.

Kürtaj Sonrası Parça Kalması

Kürtajdan hemen sonra günde 5-6 ped parçalı pıhtılı kanama olması ve bu kanamanın 7 günden çok olması halinde parça (fetal ve plasental artıklar) kalmıştır. Tekrar hekime gidip ultrasonla kontrol edildikten sonra yeniden kürtaj operasyonu yapılır. Bu operasyon yapılmazsa kanama durmaz.

Kürtaj Sonrası Gebeliğin Devamı

Kürtajdan sonra kesinlikle ultrasonla bakılarak gebelik ve eklerinin çıkartıldığından emin olmak gerekir. Şayet bu kontrol yapılmazsa bilhassa haftası ufak gebeliklerde (3-4 hafta) rahim içinde perde (septum) olması halinde ya da gebelik kesesinin dışındaki kalınlaşmış endometriumun (rahmin iç bezleri) vakum içerisine gelerek gebelik ve ekleri gibi yanlış görüntü verebilir ve hekimi aldatabilir. Böylece 1,5-2 ay sonra güzel olmayan büyümüş gebelik durumuyla karşı karşıya kalınabilir.

 

Kürtaj Sonrası Adet Gecikmesi

Özellikler haftası büyük gebelerde kürtaj sonrası 2 aya varan adet gecikmeleri normaldir. Bazende bilhassa demir aletlerle (sharp kürtaj) yapılan kürtajlarda ise rahmin iç bezlerinin aşırı kazınmasına bağlı bazı durumlarda hiç adet görememe (amenore) olabilir. Bütün bunlar göz önüne alınarak kürtajdan sonra 45 günden sonra adet görülmezse, kesinlikle hekiminuzu bilgilendirmek gerekir.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki:

Kürtajdan sonra 10 gün cinsel ilişki yasaktır. 15-25inci günler arası yeniden hamilelik olmaması için korunma tekniği uygulamak gerekir.

Kürtaj Sonrası Dikkate Edilmesi Gereken Diğer Durumlar Şunlardır

1- Kürtaj sonrası banyo: hemen yapılabilinir, yalnız 15 gün duş biçiminde banyo yapmak gerekir.
2- Kürtaj sonrası korunma: Kürtajdan 20 gün sonra yumurtlama yeniden olabildiği için korunma tekniği uygulamak gerekir.
3- Rh uyuşmazlığı varsa 72 saat içerisinde anti D yapılmalıdır.
4- İşlem esnasında koruyucu antibiyotik yapılmamışsa 5 gün antibiyotik kullanmak gerekir.
5- Hamilelikten korunmak için korunma tekniklerini hekimdan kendi vücut yapılarına makul olan tekniği öğrenmek ve uygulamak gerekir.

 

Kürtajdan sonra kısırlık olur mu?

Teknik olarak temiz ve dokuya saygılı yapılan operasyonda kısırlık riski yoktur. Özellikle 10 haftadan ufak gebelikte yapılan vakum kürtajlarda kısırlık riski yoktur. 10 haftadan büyükgebeliklerde seyrekde olsa risk vardır.

Kürtajdan sonra düşük riski varmıdır?

10 haftadan önce yapılan kürtajlarda genişletme operasyonu (delatasyon) çok yavaş ve nazik bir biçimde, yapılırsa düşük riski yoktur.

 

Kürtaj operasyonu istemli düşük dışında nerelerde uygulanır?

Genel olarak tedavi ve tanı amacıyla uygulanır. Bunlar kısaca şunlardır:

1-Anormal rahim (uterus) kanamalarında: 10 günü geçen parçalı ve pıhtılı kanamalar, miyom kanamaları gibi durumlarda hem kanamayı durdurmak hem de dokunun patolojiye gönderilip net teşhisi koymak amacıyla yapılır.
2-Endometriyal (rahim iç duvarı) poliplerinde
3-Menopoz sonrası kanamalarda ya da menopozda rahim iç duvarının 5mm’yi geçtiği durumlarda.
4-Diskfonsiyonel uterus kanamalarında.
5-Biyopsi almak amacıyla (yumurtlama döneminden sonraki luteal faz yetmezliğinde, endometrium ile yumurtlama günü arasında paralellik olup olmadığını anlamak için.
6-Fraksiyone küretaj: patolojinin rahimde mi yoksa rahim ağzında mı olduğunu anlamak için hem rahimden hem de rahim ağzından tek tek yapılan küretajlardır.

Anahtar kelimeler:

Afyon Devlet Hastanesi kadın doğum

Afyon Devlet Hastanesi Kadın Doğum Doktorları isimleri

Afyon Kadın Doğum Hastanesi Telefon numarası

Afyon Fuar Hastanesi Kadın doğum doktorları Afyon Devlet Hastanesi Dahiliye Doktorları AFYONKARAHİSAR DEVLET HASTANESİ YEMEK Listesi  

  
34 kez okundu