• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mesut.kose.3576224
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905532411499
  • https://www.instagram.com/doc.dr.mesutkose
Yayınlarım
Merak Edilenler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret5847

Afyon Kadın Doğum ve Gebelik

Gebelik Hakkında Merak Edilen Bütün Detaylar

 Kadınların hamilelik süreci tanımlamak için kullanılan gebelik, oldukça kapsamlı bir konudur. Tıbbi olarak rahim içinde fetüsün gelişim süreci, gebelik olarak   tanımlanır. Kadınların son adet oldukları tarihten itibaren başlar ve normal bir süreçte 40 hafta sonunda Afyon kadın doğum ile sonlanır. Fakat bazı durumlarda 40   haftadan  kısa sürmesi de söz konusudur.

 Gebeliğin kendi içinde farklı aşamaları vardır. Tıbbi olarak 3 aylık periyotlar halinde incelenen gebelik sürecinde kadınlarda farklı durumlar meydana gelecek   ve bunların önemli bir kısmı gebelik belirtileri olarak kabul edilecektir.

 Gebelik Belirtileri Nelerdir?

 Sperm ile yumurtanın birleşmesinden sonra vücutta farklı değişimler meydana gelmeye başlar. Bu değişimleri bazı kadınlar daha erken fark ederken, bazıları ise nispeten daha sonra fark eder. İşte söz konusu değişimlere gebelik belirtileri denir.

Gebelik belirtilerinin temelinde hormon değişimleri vardır. Hormonlar

Afyon Kadın Doğum

değişmesiyle birlikte fark edilen ilk belirtilerin başında adet olmama durumu gelir. Gebelikten doğuma kadar olan süreçte adet kanamaları durur. Bunun dışındaki diğer belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

• Göğüslerde hassasiyet

• Kasıklarda hafif ağrı

• Akıntı

• İştahsızlık

• Bulantı

• Hamile olduğunu hissetme

• Baş ağrısı

• Aşırı stres

• Sık idrara çıkma

• Çabuk yorulma

• Solukluk

Buradaki belirtilerin tamamının bütün gebelik vakalarında görülmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bazı kadınlarda adet görmeme dışında diğer belirtilerin görülmemesi daha mümkündür. Ayrıca bu belirtilerin görülmesi, kişinin kesin olarak hamile olduğu anlamına gelmez.

Gebeliğin kesinleştirilmesi için uygulanan farklı testler vardır. Eczaneden alınan idrar testlerinin başarılı sonuçlar verdiği bilinir. Bu testlerin adet gecikmesinden 1 hafta sonra yapılması önerilir, ancak bazı durumlarda doğru sonucun bu yolla elde edilmesi mümkün olmayabilir. Kesin olarak gebeliğin tespiti için kan testi yapılması gerekir. Yapılacak beta hCG testi ile gebelik olup olmadığı kesin olarak anlaşılır.

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Kadınların gebeliği öğrendikten sonra heyecanlı bir telaşı başlar. İlk olarak ultrason muayenesinde bebeğin görüntüsüne bakılır. Daha sonra ise bebeğin kalp atışı dinlenir.

Gebeliğin öğrenilmesinden sonra düzenli olarak kadın doğum uzmanına gidilmesi gerekir. İlk başlarda daha sık muayene olunması gerekecektir. Kan, idrar ve diğer testlerden elde edilen sonuçlara göre her şeyin normal seyrinde olduğu tespit edilir. Bu dönemde ultrason muayeneleri yapılmaya başlanır. 5.haftada yapılan vajinal ultrasonda kese görülmeye başlanır. 6.haftada ise karın ultrasonunda kese görülür. Ancak buradaki zamanların kişilere göre farklılık gösterdiğinin unutulmaması gerekir.

Bebeğin gelişimi ilk zamanlarda çok hızlıdır. İlk olarak oluşan organlardan birisi kalptir. Kalbin oluşumu 5.haftada başlar. 6.haftaya gelindiğinde ise kalp çalışır ve kalp atışları ultrason yardımı ile dinlenir. Buradan bilinmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Kalp atışlarının duyulması, herkeste aynı dönemde olmayabilir. Bazı kadınlarda 6.haftada kalp atışı duyulmaz, bu durum bebeğin olmadığı veya öldüğü anlamına gelmez. Bu noktada kadın doğum uzmanı bir süre daha beklemeyi tercih edebilir veya ayrıntılı ultrason ile bebeğin durumunu görmek isteyebilir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Ailelerin merak ettiği hususlardan birisi de bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesidir. Cinsiyet tespiti için ultrason görüntüsünden yararlanılır. Fakat görüntünün yanıltıcı olmaması için gebeliğin en az 16 haftalık olması gerekir. Çünkü bebeğin cinsiyeti erkekse prostat bezlerinin gelişimi 14.haftada başlar. Eğer bebek kızsa yine bu haftadan itibaren yumurtalıklar abdomenden pelvise inmeye başlayacaktır. Dolayısıyla daha erken yapılan ultrason görüntülerinin net sonuç vermemesi gibi bir durum söz konusu olabilir.

Cinsiyet için yapılan ultrasonda, bebeğin anne karnındaki açısı da düzgün olmalıdır. Bu durumlardan dolayı zaman zaman yapılan tahminler doğru olmayabiliyor ve ailelere ilerleyen haftalarda daha farklı bir sonuç iletilebiliyor. Dolayısıyla 16.haftadan itibaren verilen sonuçların bir tahmin olduğu unutulmamalıdır. Kadın doğum uzmanları bu bilgileri paylaşırken genellikle erkeğe benziyor, kız olabilir gibi kesin olmayan ifadeler kullanıyor.

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelik durumunda kadın bedeni, normal zamanlara göre daha farklı bir şekilde çalışmaya başlar. Bundan dolayı gebelerin beslenmelerine ve yaşamlarına ciddi şekilde dikkat etmesi gerekir. Bu durum hem kendi sağlıklarını hem de bebeğin sağlığını direkt olarak ilgilendirir.

Gebelikte dengeli ve düzenli beslenme çok önemlidir. Yoğurt, peynir ve süt gibi kalsiyum bakımından zengin gıdaların tüketimine dikkat edilmelidir. Bunların haricinde balık, kuru yemiş, baklagiller, meyve ve sebze tüketimi de normal dönemlerden biraz daha fazla olmalıdır. Ayrıca su tüketimi düzenli ve günlük 2,5 litre seviyelerinde olmalıdır.

Hamilelik sürecinde anne adaylarının önemli bir kısmının kilo aldığı bilinen bir gerçektir. Normalde fit bir bedene sahip olan anne adaylarının 11-18 kg alması gerekir. Aşırı kilolu ve obezitesi bulunan hastalar ise 5-9 kg’dan fazla almamalıdır. Ayrıca ikizleri olacak anne adaylarının da ortalama 18 kg alması gerekir. Burada verilen rakamların kişilere göre farklılık göstereceği unutulmamalıdır.

Bebeğin gelişimi için gerekli olan maddeler folik asit ve B12, dışarıdan alınabilir. Kadın doğum uzmanı tavsiyesine göre bunlar, gebelik boyunca alınabilir. B12 vitaminin bebeğin başta beyin olmak üzere bütün organların gelişiminde önemli bir role sahip olduğu unutulmamalıdır. Folik asit de benzer etkilere sahiptir ve gebelikten 3 ay öncesinden kullanılmaya başlanabilir. Folik asit sayesinde kadınların gebe kalmaları daha kolay bir hale gelirken, bu madde gebelik boyunca anne ve bebek sağlığını olumlu etkiler. B12 vitamini ve folik asidin kadın doğum uzmanı tavsiyesi olmadan kullanılmayacağı unutulmamalıdır.

Gebelikte Mide Bulantısı ve Kabızlık

Gebelikte, anne adaylarının farklı şikayetleri olur. Mide bulantısı bunların başında gelirken, çok fazla dillendirilmese de anne adaylarının yaşadığı bir diğer önemli sorun da kabızlıktır.

Mide bulantısı, hormonal seviyenin değişmesiyle birlikte meydana gelebilir. Bunu önlemenin kesin olarak bir yolu olmasa da bulantıların azaltılması mümkündür. Gebeliğin 6.haftasında başlayan bulantılar, gebelerin önemli bir kısmında görülürken, bir kısmında ise hiç görülmez.

Bulantıların engellenmesi için bulunan ortamlar sık sık havalandırılmalıdır. Keskin kokulu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca çubuk kraker ve kurabiye gibi tuzlu atıştırmalıklar da bu noktada etkili sonuçlar verir. Bulantı geldiğinde bunlardan birkaç adet tüketilebilir.

Kabızlık, bebeğin gelişmesiyle anne adayının iç organlarının yer değiştirmesi ve sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bazı vakalarda ciddi sorunlar haline gelebilir. Dolayısıyla sürekli kabızlığı kolaylaştıran yiyecekler tüketilmeli ve olabildiğince fazla hareket edilmelidir.

Gebelik Muayeneleri

Gebelik süresi boyunca rutin muayeneler ve testler yapılır. Bunların yapılması, anne ve bebek sağlığının takip edilmesi adına önemlidir. İlk dönem sonrasında aylık kontroller başlar. Burada bebeğin gelişimi ultrasondan takip edilir. Ayrıca ikili tarama, üçlü tarama, şeker yüklemesi, kan ve idrar testleri, ayrıntılı ultrason gibi testler de yapılır. Bunların bir kısmı zorunlu iken, bir kısmı ise annenin isteğine bağlıdır. Bunların haricinde gebelerin yaşına ve gebeliğin riskine göre farklı testlerin yapılması da söz konusu olabilir.

Bu muayenelerin uzman bir hekim tarafından yapılması, gebelik sürecinin sorunsuz olarak atlatılması adına çok önemlidir. Alanında uzman olan hekim, elde edilen sonuçlara en iyi şekilde yorumlar ve size bebeğiniz ve kendi sağlığınız hakkındaki en doğru bilgiyi verir.

Gebelikten Korunma

Cinsel ilişkinin sonucunda gebeliğin meydana gelmemesi için çiftlerin korunması gerekir. Eğer korunmadan ilişkiye girilir ve bunun sonucunda gebelik meydana gelirse, bu durum çiftler için farklı sorunlara neden olabilir. Bu sorunun çözümü ise ya bebeği kabullenmek ya da aldırmaktır. Kürtajın kadınlar için çok büyük bir travmaya neden olduğu düşünüldüğünde, korunmanın ne kadar önemli olduğu daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

Gebelikten korunma, sadece kadınların veya sadece erkeklerin sorumluluğunda olan bir durum değildir. Buradaki sorumluluk hem erkekte hem de kadındadır. Dolayısıyla korunmanın nasıl yapılacağına birlikte karar verilmelidir. Gebelikten korunma için tercih edilecek farklı yöntemler vardır. Bunlardan uygun olanlar tercih edilebilir.

  
145 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın