• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mesut.kose.3576224
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905532411499
  • https://www.instagram.com/doc.dr.mesutkose
Yayınlarım
Merak Edilenler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret5847

Afyon Kadın Hastalıkları

Afyon kadın Hastalıkları

Endometriozis Nedir? Ne sıklıkta görülür?

Endometriozis; fonksiyonel endometrium(rahim iç dokusu)  gland ve stromasının uterus(rahim) dışında çeşitli yollarla yerleşmesiyle oluşan klinik bir tablodur.

En sık 25-34 yaş grubu arasında görülen endometriozis hastalığı kadınların yaklaşık yüzde 10’unu etkiler.

Endometriozis nasıl belirtiler gösterir?

Kronik Yorgunluk

Endometriozis kronik yorgunluk sendromu denilen, Afyon kadın doğum hastada sürekli yorgunluk hissi ve odaklanma problemlerine yol açabilir.

Bel, sırt, karın, kasık ağrısı

Kadınlarda en sık görülen şikayetler arasında bel ve sırt ağrıları yer alır. Bu ağrıların tedavisinin çoğu zaman kadın doğum uzmanlarında olduğu akla gelmez. Halbuki uzun süren bel, sırt, karın ve kasık ağrılarının temelinde endometriozis veya çikolata kisti olabilir. 

Kısırlık

Kısırlık nedeniyle başvuran kadınlarda Afyon kadın doğum endometriozis prevalansının %50’ye ulaştığını bildiren oldukca eski tarihli araştırmalar mevcuttur (Williams ve Pratt 1977).

Ağrılı cinsel ilişki

Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşayan birçok kadın bu sorununun altında yatan jinekolojik bir hastalığın olabileceğini aklına getirmiyor. Bu durum eşler arasında çeşitli sorunlara yol açabiliyor; ilişkiden soğuma, ayrılığa varan ciddi sorunlara neden olabiliyor. Bu yüzden böyle sorunlarda endometriozis ve çikolata kistini düşünmek gereklidir.

Şiddetli adet sancısı

Şiddetli adet sancıları sıklıkla çoğu kadında görülebilen ve ağrının şiddetine göre endometriozis belirtileri arasında gösterilebilecek en belirgin şikayettir.

Karında gaz ve şişkinlik

Bu hastalığın bir diğer belirtisi ise karında ağrı ve şişkinlik oluyor. Hasta adet döneminde başta olmak üzere karnındaki rahatsız edici şişkinlikten yakınıyor. Bu şişkinliğin altında başka nedenler olabileceği gibi endometriozis tehlikesi de akla getirilmeli.

 

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti, endometriozis hastalığı sonucunda oluşan bir kist türüdür. Genel olarak endometriozis hastalığı olan birçok kadında çikolata kistine de rastlanır.

Çikolata Kisti (Endometrioma) Nedir?

Normalde sadece rahim içinde bulunan, adetten sonra kalınlaşarak bebeğin yerleşmesini sağlayan ve her adet döneminde atılarak yenilenen bu endometrium dokusunun yumurtalıklarda bulunması aynı şekilde adet benzeri kanamalara yol açarak yumurtalık içinde koyu eski kahve renkli kan birikmesi sonucu çikolata kistlerine (Endometrioma) yol açar.

Bu kistlerin içerisinde biriken sıvının eski adet Afyon kadın doğum kanı gibi koyu kıvamda ve rengi çikolata rengine benzemesi nedeniyle çikolata kisti olarak adlandırılır. Normal adet dönemlerinde görülen fonksiyonel kistlerin aksine bu kistler gerileyip kaybolmazlar.

Endometriozis Hastalığı Olan Her Kadının Çikolata Kisti Var Mıdır?

Çikolata kistleri hastaların yaklaşık dörtte birinde (%28) her iki yumurtalığında birden bulunur. Endometriozisi olan hastaların % 17-50 oranında çikolata kisti bulunmaktadır. Çikolata kistleri üreme çağındaki kadınların %15’inde; infertilite sorunu olan kadınların %30’unda bulunmaktadır.

Çikolata Kisti (Endometrioma) Belirtileri

Çikolata kisti olan hastalarda da endometriozisin tüm belirtileri (ağrı, infertilite vb) görülebilir. Bazı hastaların hiçbir şikayeti olmayabilir. Bu kistler çok büyürlerse ağrı, kist duvarının yırtılması(rüptür) gibi ciddi problemlere neden olabilir ve endometrioma (çikolota) kistlerinde çok nadiren de olsa kanser gelişebilir.

Çikolata Kisti (Endometrioma) Tanısı

Çikolata kisti tanısında jinekolojik muayene ve ultrasonografik inceleme yardımcıdır. Muayene sırasında saptanan yumurtalık kistlerinin ayırıcı tanısında transvajinal ultrasonografi önemli rol oynar.

Ayrıca kanda bazı tümör belirteçlerinin ölçümü tanıda yardımcı olur. En yaygın olarak kullanılanı Ca125 ve HE 4’tür. Endometriozis ve çikolata kisti saptanan hastada; hızlı büyüme, ultrasonda malignensi şüphesi, ağrı, rüptür riski, eşlik eden organik patolojiler(hidrosalpeks…)

mevcutsa, hastanın günlük yaşantısı ve hayat kalitesi olumsuz etkileniyorsa laparoskopik (kapalı) ameliyat önerilebilir.

Çikolata Kisti (Endometrioma) Tedavisi

Endometriozisin kalıcı bir tedavisi mevcut değil. Bunun nedeni; hangi tedavi yapılırsa yapılsın sonuçlar bireysel farklılıklar göstermekle birlikte, endometriozisin 2 yıllık tekrarlama sıklığının yüzde 20 dolayında olması ve süre uzadıkça riskin artmasıdır.

İlaç tedavisi veya cerrahi yöntem gibi tedavilerin amacı, şiddetli ağrıyı gidermek ve varsa infertiliteyi (kısırlık) ortadan kaldırıp hastanın gebe kalmasını sağlamaktır. Hangi tedavinin uygulanacağına ise hastalığın şiddeti, neden olduğu sorunlar ve hastanın diğer özelliklerine bakılarak karar verilir.

Çikolata Kist (Endometrioma) Ameliyatı

Cerrahinin Kapalı (laparoskopik) olarak yapılması hem sonuçlar hem de hasta rahatlığı yönünden karın açılarak(laparatomik) yapılmasına oranla daha iyidir. Ameliyat sırasında çikolata kistleri yumurtalıklara zarar verilmeden çıkartılmalı, yapışıklıklar açılmalı ve diğer endometriozis odakları ortadan kaldırılmalıdır.

Herhangi bir şikayeti olmayan ve muayene sırasında tesadüfen çikolata kisti saptanan hastaları bir süre takip etmek en doğru yaklaşımdır.

Ameliyat öncesinde yumurtalık kapasitesi ultrason ve AMH ölçümü ile değerlendirilmeli ve yumurtalık kapasitesi düşük ve çocuk sahibi olmayan kadınlarda mümkün olduğunca ameliyattan kaçınılmalıdır.

  
144 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın